Диоген
Философът-куче, киник, мразещ празната пищност на Атина, моралист и морализатор
„Ако Маней може да живее без Диоген, защо Диоген да не може без Маней?“
1.Живот
Роден в Синоп. Заминава за Атина - по онова време интелектуални и културен център на гръцкия свят. Там обаче намира с отвращение само себелюбие и тщеславие. Отвратен от живота на атиняните, опитва да води крайно аскетичен живот. Живее в бъчва (или делва (тук данните се разминават)), облича се безцеремонно, нарушава всички правила на приличния живот и добрия вкус. Заловен от пирати и продаден в Коринт, където намира и края на своя живот.
2. Философия
За вижданията му знаем малко, Диоген не оставя след себе си писмено сведения, а историците (като Диоген Лаерций) използват неговата фигура често като хиперболичен персонаж, свидетелство за което са множеството антични апофтегми (уподобяващи модерните вицове), в който главни герои са той и Александър Македонски.
Цялостната му философия обаче вероятно има етичен характер – той показва, че чрез дела, а не думи трябва да се живее. Утвърждава морала на гръцката древност, вземайки примери от древните герой на епосите, вместо от разкривените представи на неговата Атинска съвременност. Поставя под дълбоко съмнения цялата абстрактна философия на философи като Платон и Аристотел.